Podiatrie je medicínský obor, který se zabývá komplexní diagnostikou, terapeutickou a rehabilitační péčí o chodidla, nohy a dolní končetiny.
Víte, že:
- většina dětí se narodí se zdravýma nohama (vrozené vady se vyskytují v poměru 1 : 1000). Bohužel již v předškolním a školním věku získá vysoké procento dětí různé deformity a funkční vady. Důvodem jsou neoptimální pohybové stereotypy a nošení velmi nevhodné obuvi.
- v dospělosti se deformity stávají strukturálními a velmi těžko je lze napravovat. Způsobují pak bolesti nejen nohou, ale i kolen, kyčlí, zad a hlavy.
- I když nemůžeme v dospělosti strukturální změny zcela napravit, můžeme je kompenzovat vhodnými pomůckami, obuví a cvičením. Jsme schopni se i v tomto věku zbavit bolestí a potíží.
Proč si nechat udělat diagnostiku nohou?
Postavení nohy určuje postavení celého těla. Pokud noha nestojí v ose, dochází k přetěžování ostatních struktur (kolenních, kyčelních kloubů a páteře). Pokud máte potíže s koleny, kyčlemi nebo páteří, nechte si vyšetřit své nohy a ujistěte se, že příčinou vašich potíží není právě špatné postavení nohy.
Víte, že:
- je statisticky prokázáno, že 80 % lidí má tzv. pronační postavení nohy a pouze 10 % lidí drží postavení nohy v ose
Měřili jsme nohy 33 závodním juniorským tenisovým hráčům. 69% hráčů mělo normální podélnou klenbu nohy. U žádného hráče jsme nenašli plochou nohu. U 31% hráčů jsme diagnostikovali nohu vysokou. Přesto jsme zjistili, že 44% těchto hráčů je léčeno pro plochou nohu. Plochonoží v dětském a dorosteneckém věku je jednou z nejčastějších diagnóz, avšak rozšířený tvar nohy s vyklenutím její vnitřní kontury nemusí vždy znamenat plochonoží. Plochonoží charakterizuje až patologická distribuce zátěže. Klinické vyšetření tedy nepřináší přesné výsledky a pro diagnostiku klenby nohy je nutné použít i plantogram.
Pronační postavení nohy se jeví jako plochonoží (obr. 1), avšak klenba nohy je normální (obr. 2)
Ve Španělsku diagnostikovali v rámci studie nohy 200 000 dětem navštěvující základní školy a zjistili, že plochonoží mělo 2,7 % dětí. Nicméně v době této studie podstupovalo 14,2 % dětí ortopedickou léčbu kvůli plochonoží. Lze tedy předpokládat, že problematika plochonoží je nadhodnocována a pravděpodobně pro diagnostiku nohy není v praxi využíván plantogram, který spolehlivě plochonoží potvrdí nebo vyvrátí. Zbytečně předepsaná ortopedická léčba ploché nohy stojí rodiče hodně peněz a hlavně noha dětí je tímto způsobem udržována v rigidní pozici, která brání přirozenému zapojení svalů nohy.
Daleko častěji než plochá noha se vyskytuje noha vysoká. Diagnostika této poruchy je však hodně zanedbávána. Klenba nohy působí jako tlumič otřesů, který je nezbytný pro pružnost chůze nebo běhu. Vysoká noha má menší schopnost absorbovat nárazy. Mezi rizikové faktory patologie klenby nožní patří jak nedostatečný pohyb, tak i neadekvátní maximální fyzická zátěž. Rizikové je i intenzivní tréninkové zatížení při rané specializaci, kdy růst nohy ještě není ukončen a vazivový kloubní aparát není přizpůsoben na maximální zátěž.
Ani komplexní vyšetření ve stoji by nám však nemělo stačit. Stejně důležité je, jak funguje noha při chůzi nebo při běhu. Jakou používá strategii při odrazu, jak brzdí nárazy a kam až se tyto nárazy přenesou? To vše dokážeme zjistit při videoanalýze chůze a běhu.
Nabízíme diagnostiku nohy fyzioterapeutem pomocí přístroje PodoCam, analýzu chůze a běhu pomocí kamerového systému. Vyhodnocujeme všechny odchylky v oblasti nohy, které mohou vést k bolestem samotné nohy nebo hlezeních, kolenních nebo kyčelních kloubů, bolestem zad, apod.
Po diagnostice navrhujeme korekci nohou individuálně připravenými vložkami Formthotics a zajišťujeme rehabilitační péči. Vložky Formthotics jsou z termoplastického materiálu, který jsme schopni vytvarovat podle vaší nohy a připravit vložky skutečně "na míru".
Vyšetření nohou je vhodné pro sportovce, protože ti nadměrně zatěžují pohybový aparát, a pro osoby s jakýmikoliv problémem v oblasti pohybového aparátu. Postavení nohou totiž dále předurčuje nastavení ostatních kloubů. Pokud se nedaří uspokojivě řešit potíže v jiných kloubech, je možné zlepšit jejich funkci správným nastavením nohy.
Na podiatrickou diagnostiku si s sebou přineste několik párů bot, ve kterých chodíte (pokud možno i nějaké sešlapané). V případě tvorby individuálních vložek je potřeba s sebou mít obuv s pevnou patou.
Stélky FORMTHOTICS
Jedná se o revoluční typ stélek, které lze zhotovit na míru. Stélka je vyrobena z polyetylénové pěny, která se po zahřátí stává plastickou. Po zahřátí tedy stélky tvarujeme přímo podle vašich nohou. Výsledkem jsou individuální odlitky, které zcela harmonizují s funkcí lidské nohy.
Víte, že:
- pravá a levá noha nejsou nikdy zcela stejné. Může se lišit i jejich postavení, proto nemůžete mít pravou a levou stélku stejnou, pokud chcete, aby stélka harmonizovala s funkcí obou dvou noh. Stélky, kterou nejsou termoplastické a nepřipravují se přímo na vaši nohu, nerespektují funkci vaší nohy.
Pravá noha více přepadává do pronačního držení (obr. 1), levá noha má vysokou klenbu, kdežto pravá normální klenbu (obr. 2).
Proč nosit Formthotics?
- zabezpečují optimální tlakové rozložení chodidel po podložce
- ideálně podpírají nožní klenbu, zabraňují pronačnímu držení nohy (tj. vychylování nohy zevně), přesně vedou nohy v ose pohybu,
- podstatně zlepšují stoj, chůzi, běh včetně rychlých startů i náhlých brždění, ulehčují odraz i dopad
- svojí pružností tlumí otřesy, chrání nosné klouby, páteř, chrání Achillovy šlachy, zlepšují činnost žilně-svalové pumpy
- jsou velmi pohodlné a lehké, oddalují únavu dolních končetin
- díky specializovanému povrchu se minimalizuje posun nohou v botách
- omezují možnost úrazu zejména v oblasti kotníku a kolene
Životnost stélek je obvykle dvojnásobek životnosti standardní obuvi. Stélky lze přendávat do různých párů bot.